Close
منو
RSS

مقالات

مقاله تست
مقاله تست

در گذشته، منابع نورپردازی یک اتاق غالبا تنها به یک لوستر مرکزی محدود می شد، اما امروزه کاملا به اثبات رسیده است که کیفیت نور حاصل از یک منبع تک ناکافی ست و حاصل آن در نور عمومی تخت و نچسب خواهد بود.علاوه بر این، نور حاصل از یک منبع مرکزی باعث خیره شدن چشم می شود و هر آنچه را که نور بر آن نتابد در ...

لوسترها
لوسترها

در گذشته، منابع نورپردازی یک اتاق غالبا تنها به یک لوستر مرکزی محدود می شد، اما امروزه کاملا به اثبات رسیده است که کیفیت نور حاصل از یک منبع تک ناکافی ست و حاصل آن در نور عمومی تخت و نچسب خواهد بود.علاوه بر این، نور حاصل از یک منبع مرکزی باعث خیره شدن چشم می شود و هر آنچه را که نور بر آن نتابد در تاریکی رها خواهد ساخت. پس می توان نتیجه گرفت که از یک منبع نور، کار زیادی بر می آید.

 

نورپردازی مخفی
نورپردازی مخفی

نکته اساسی در یک نورپردازی موفق آن است که خود منبع نور در دید قرار نگیرد، بلکه فقط افه ی حاصل از آن دیده شود. این افه ممکن است به عنوان بخشی از نورپردازی پس زمینه یا نورپردازی تاکیدی به حساب آید، و برای پنهان داشتن منبع نور تکنیک های متفاوتی وجود دارد.معمولا، منبع نور را می توان به وسیله المان ها و مشخصه های معماری درون دیوار یا سقف پنهان نگاه داشت. نورهایی که درون یک طاقچه یا شیب درون دیوار و یا پشت یک قفسه به منظور ایجاد نور پس زمینه نصب شده اند، همین نقش را بازی می کنند. برای ایجاد پوششی از نور بر روی دیوار، می توان منبع نور را در شکاف بین دیوار و سقف به صورت توکار نصب کرد.حاصل این افه، همواره نوری تندتر بر بالای دیوار است و پوششی از نور خواهید داشت که بر مسیر خود رو به پایین یکنواخت نمی ماند.

 

نورپردازی پس زمینه
نورپردازی پس زمینه

نور پس زمینه که به نور محیطی یا نور عمومی نیز شناخته می شود، در حقیقت نورپردازی عملی درون یک اتاق است که دیدن به کمک آن ممکن می شود. این نورپردازی به روش های مختلفب قابل اجراست، و بهترین شیوه ی اجرای آن بستگی به اتاق مورد نظذ دارد. همگام گزینش مناسب ترین راه حل برای نورپردازی پس زمینه ی یک اتاق، به موارد اصلی استفاده نور و کارهایی که در آن اتاق انجام می شود بیاندیشید، سپس بهترین شکل دستیابی به نور عمومی را برگزینید. به عنوان مثال، در یک فضای نشینمن نور پس زمینه ممکن است به وسیله لوستر، پراغ ها و نورهای دیواری تامین شود؛ در یک صندوق خانه، راه حل می تواند نورپردازی بالاتاب یا پایین تاب و یا ترکیبی از این دو باشد. با استفاده از لوستر یا چراغ دکوراتیف، به عنوان نور عمومی می توانید به افه های مختلفی دست یابید. 

نورپردازی در عمل
نورپردازی در عمل

با وجود طیف گسترده ای از افه های نوری، می توان نورپردازی را درون خانه به شیوه های بسیار متفاوتی به کار بست. نورپردازی پس زمینه نرم و پخشیده، در تضاد با نورپردازی هیجان انگیز تاکیدی که نقاط تمرکز می آفرینند و نورپردازی مستقیم موردی که بیشتر برای اهداف عملی الزامی به نظر می رسد، اتاق را از نور عمومی که عامل دیدن ماست انباشته می کند. در حالی که نور دکوراتیف جذابیت و نقطه ی ارجاع بصری می آفریند، نورپردازی مخفی و ملایم می تواند به شیوه های گوناگون بر معماری تاکید گذارده و عوارض را برجسته سازد.

مشخصه های اصلی معماری
مشخصه های اصلی معماری

نورپردازی می تواند به نحو موثری برای برجسته سازی نقاط مهم در فضای داخلی مورد استفاده قرار گیرد، خواه با برجسته کردن جزئیات یک مشخصه ی معماری از طریق نورپردازی و یا ایجاد حاشیه تزئینی یک سقف یا تاکید بر خطوط منظم موجود در شیارهای دکوراتیو معاصر با نور رشته ای توکار و خواه با نورپردازی برای رخ کشیدن جلوه ی هنری اشیاء موجود در دکوراسیون و یا آثار هنری.

 

نورپردازی بی نقص در طراحی فضاهای مسکونی
نورپردازی بی نقص در طراحی فضاهای مسکونی

نور که منبع روشنایی است، دیدن را میسر می‌کند، به فضا روشنایی می‌بخشد و جلوه‌ی زیبای رنگ‌ها و فرم‌ها را نمایان می‌کند. از دیرباز در تفکر انسانی، نور، نمادی از منبع الهام و روشن‌شدگی، ما را به تفکر واداشته و در ورای خود با آگاهی و  بصیرت همراه بوده است. همیشه کورسوی محبت، به دریایی از عشق، و روزنه‌ای روشن به دروازه‌ای عظیم منجر شده و بارقه‌های الهام بوده‌اند که مسیر هنر و خلاقیت را به اوج رسانده‌اند. معماران ایرانی از دیرباز به تأثیرات حسی نور و شاعرانگیِ نهفته در آن واقف بودند و در طراحی‌های بی‌نظیر خود، گاه برای تشدید این زیبایی خیره‌کننده و انتشار آن از آینه‌ها نیز کمک گرفتند. تالارهای نورانی و انعکاس‌های خیره‌کننده؛ ایرانیان تجربه‌ای طولانی و سابقه‌ای درخشان در زیبایی‌شناسیِ نور و رنگ دارند، زیرا انرژی نهفته در آن را به خوبی شناخته و درک کرده بودند. می‌دانستند که هرچه نور بر آن تابیده شود، دیده می‌شود و بالعکس.

واژگان نورپردازی
واژگان نورپردازی

بالاست (Ballast): وسیله ای کوچک که با تامین ولتاژ اولیه مورد نیاز، جریان را تنظیم و سپس در طول بهره برداری، آن را کاهش می دهد.

دمای رنگ همبسته (CCT: Correlated Color Temperature): شاخصه های طیفی یک منبع نور که در واحد کلوین (K) اندازه گیری می شود؛ دمای پایین تر، تون های رنگی گرم تر (زرد/ قرمز) و دمای بالاتر، تون های رنگی سردتر (آبی). دمای رنگ نور بامدادی خورشید حدود 1900 کلوین و آسمان کاملا ابری در حدود 6527 کلوین است.

 

روشنایی ال. ای. دی
روشنایی ال. ای. دی

دیودهای ساطع کننده نور مصرف بسیار کمی داشته و ده برابر بیش از لامپ های فلورسنت عمر می کنند اما برای روشنایی عمومی بسیار پرهزینه هستند. ال. ای. دی. ها در نوهای رنگی قرمز، سبز و آبی موجود هستند که ترکیب سه گانه آنها، نور سفید را حاصل می کند؛ همچنین ترکیب های متفاوت این سه نور رنگی، طیف کاملی از گزینه های رنگی را تولید می نمایدو....

نور مصنوعی
نور مصنوعی

یک فضای داخیلی هیجان انگیز که شرایط آن به سرعت و با شدت تغییر می کند، به احتمال زیاد تحت تاثیر نورپردازی در طرح داخلی است؛ برای مثال در یک رستوران دنج و امروزی، نورپردازی مصنوعی از شکل طراحی و ویژگی های فضایی آن خبر می دهد؛ در چنین فضایی بهترین راه برای بهره برداری از نور، به کارگیری سطوح و رنگ های ساده مانند رنگ کرم روشن به همراه سطوح انعکاسی همچون آینه ها برای بازتاب روشنی شعله شمع ها و نورهای ملایم موجود در فضا.

 

دسته بندی ها